Hersey és Blanchard elmélete szerint nincs legjobb vezetési stílus. Akkor hatékony a vezetés, ha minden szempontból megfelel annak a szituációnak, amelyben alkalmazni kell.
Ha egy koordináta-rendszerben ábrázoljuk a vezetési stílusokat úgy, hogy a függőleges tengelyen a vezető feladatorientáltságának mértékét, a vízszintes tengelyen a vezető és a beosztottak kapcsolatorientáltságának mértékét tüntetjük fel, akkor megkapjuk az alapvető vezetői stílusokat.
Irányító stílus (I.mező)
Nagymértékű feladatorientáltság, gyenge kapcsolatigény jellemzi. A vezető szerepe meghatározó. Előírja a feladatokat, biztosítja a feltételeket, majd közli a beosztottakkal az utasításait. Szoros és rendszeres ellenőrzést alkalmaz.
Bevonó stílus (II. mező)
Nagymértékű feladatorientáltság, erős munkatársi kapcsolatok jellemzik.
A bevonó viselkedésmód a kölcsönhatásra koncentrál, mivel a vezető-beosztott viszony két cél köré csoportosul: a feladat elvégzése és a feladat-megoldó képesség, valamint az elkötelezettség kifejlesztése köré.
Megbízó stílus (III. mező)
Kismértékű feladatorientáltság és gyenge kapcsolatorientáció jellemzi.
Ennek a megközelítésmódnak az a lényege, hogy a vezető megbízza a megfelelő beosztottat a feladattal, majd hagyja, hogy azt saját maga megoldja.
A megbízó stílus alkalmazásakor nagyon kevés a napi érintkezés. A vezető és a beosztott közötti minden kapcsolat tényszerű és feladatcentrikus síkon mozog.
Bátorító stílus (IV. mező)
Kismértékű feladatorientáltság és erős kapcsolatorientáció jellemzi.
A bátorító stílus elsődleges célja az, hogy a beosztottak önbizalma növekedjen, és képesek legyenek egy bizonyos feladat kiváló és független megoldására.
Ezt a célt a vezető úgy érheti el, hogy elismeri a beosztott eredményeit, hagyja, hogy döntést hozhasson, problémát oldhasson meg a kijelölt feladattal kapcsolatban.
A bátorító stílus szükségessé teszi a meghallgatás és a kétirányú kommunikáció képességének meglétét.
Természetesen a négy alapvető vezetési stílusnak számtalan átmeneti megoldásmódja van. Ha a vezetési munkában a megfelelő arányokat és mértékeket alkalmazzuk, akkor az eredmény és a beosztottak megelége-dettsége egyaránt optimális lehet.